Lokace: Historická budova říše Fábula v Kamenici nad Lipou

Pohfoto_Josef_Böhm_SKRIATOK_16ádková říše Fábula funguje v Kamenici nad Lipou od roku 2011. Budova, ve které má dnes zábavní centrum své sídlo, sloužila dříve k několika různým účelům. Od roku 1925 tady sídlil Okresní soud s vězeňským dvorem, budovy cel jsou dodnes zachovány v prostorách restaurace. Na původních dveřích zůstaly otvory pro kontrolu vězně i držák na podávání jídla. Ve zdi nad každou celou je světlík, který přinášel vězňům alespoň minimum světla. Ti mohli opustit celu do vycházkového dvora, do prostoru dnešní restaurace u Bambitky.

Po zrušení Okresů se z budovy stala sklárna.


Nyní zde manželé Kružíkovi provozují zábavní centrum pro celou rodinu. „Budovu využíváme k podnikání od začátku, takže vítáme jakoukoli formu komerčního využití, včetně pronájmu objektu filmařům. Hlavní sezonu máme od května do září, mimo tyto měsíce je budova zcela volná a je možná využívat bez omezení, " uvádí majitel objektu Rostislav Kružík.

Objekt zahrnuje patnáct místností vybavených kulisy v tématech jako je alchymistická laboratoř, podhradí s padacím mostem, obrazárna, zahrada, stará půda, skříňový labyrint, hornická štola, mučírna, mlýnice, doupě ježibaby či peklo.
Celková rozloha sklepení s třímetrovými stropy je 700 metrů čtverečních. Středověká krčma a původní vězeňské cely se rozkládají na ploše 220 metrů čtverečních a kamenně dlážděné nádvoří se studnou a šibenicí zabírá 200 metrů čtverečních. K objektu navíc náleží pozemek s přírodním stromovým bludištěm o rozloze 700 metrů čtverečních a velkou vstupní dřevěnou čtyřmetrovou věží.


Objekt leží 35 km od sjezdu z dálnice na půl celty mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem, tedy na pomezí Vysočiny a Jižních Čech. Filmařsky zajímavé je i okolí Fábuly. Nachází se tady zámek a zámecká zahrada Kamenice nad Lipou, židovský hřbitov a památky ve stylu gotiky. Do Kamenice nad Lipou vede také úzkokolejka, po které jezdí historické i parní lokomotivy.


Další informace o tomto objektu naleznete na webových stánkách pohadkova-rise.cz, případně je získáte přímo od majitelů objektu, manželů Kružíkových: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ., tel.: +420 606 292 856.