Aktuálně

START FILM zahájí Ondřej Havelka. V Bystřici uvede svého Hastrmana

Třetí ročník festivalu studentské tvorby START FILM se blíží, a tak je nejvyšší čas naplánovat si výlet do Bystřice nad Pernštejnem na některé z festivalových projekcí, na něž organizátoři akce zvou také širokou veřejnost. A že je z čeho vybírat! Na své si přijdou jak milovníci oddechového letního kina, tak i zarytí příznivci filmového umění. A jaké jsou ty nejžhavější programové tipy?

Každý den od 21.30 odstartují projekce pod širým nebem na Masarykově náměstí a většinu z nich svou přítomností poctí zajímaví hosté. Hned sobotní zahajovací večer 4. srpna bude stát za to. Zúčastní se ho totiž „dokonalý gentleman" – proslulý herec, zpěvák a nově i filmový režisér Ondřej Havelka, který na festivalu osobně uvede svůj debut Hastrman. V neděli ho pak vystřídá herec a hudebník Jan Budař, který hned po skončení svého koncertu v bystřickém Kulturním domě přijde pozdravit diváky filmu Nuda v Brně. Rozhodně si nenechte ujít ani úterní projekci Bajkerů se speciální delegací hostů nebo závěrečnou festivalovou projekci ve čtvrtek 9. srpna – těsně po oficiální premiéře totiž můžete zhlédnout novou českou komedii Chata na prodej, kterou divákům přijede představit mladý talentovaný režisér Tomáš Pavlíček.

Pokud se zajímáte o tvorbu nejmladších filmových umělců, zamiřte do Kulturního domu na pásma nejlepších loňských studentských filmů ucházejících se o festivalové ceny, které se budou vyhlašovat ve čtvrtek 9. srpna ve večerních hodinách. V malém sále Kulturního domu budou v průběhu festivalu k vidění skutečné filmové lahůdky doprovázené diskuzemi s jejich autory. Apolena Rychlíková představí oceňovaný dokument Hranice práce, Václav Kadrnka svého Křižáčka – vítěze Křišťálového glóbu z loňského festivalu v Karlových Varech. Toužíte-li zjistit, jak vypadá současný domácí experimentální film, nesmíte vynechat projekci snímku De Potentia Dei, které se také osobně zúčastní její autor Ondřej Vavrečka.

To všechno a mnohem více vás čeká v Bystřici nad Pernštejnem v průběhu jednoho nabitého festivalového týdne od 4. do 10. srpna. Kompletní filmový program včetně míst a časů projekcí najdete na stránkách festivalu. Vstupenky na projekce není nutné předem kupovat ani rezervovat – vstupné je dobrovolné. Takže stačí jen přijít včas a náležitě filmově naladěni.

budar

Štáb seriálu Cyklotoulky natáčel na Vysočině

Vysočina bude mít vlastní díl populárního cykloseriálu Cyklotoulky. Už v září ho budete moci vidět na ČT SPORT a získat tak tipy, kam se na kole po Vysočině vydat. Štáb seriálu a sympatičtí průvodci Eva Brodnianská a Stanislav Bartůšek natáčeli v našem kraji tento týden. Samozřejmě s sebou přivezli kola, aby se mohli připojit k průvodci Tomáši Čihákovi, řediteli Vysočina Tourism.
„Celodenní program vznikl ve spolupráci s cyklokoordinátorem Kraje Vysočina Petrem Stejskalem. Naším cílem bylo představit veřejnosti Vysočinu jako region, který nabízí pestrou kombinaci nabídky cyklostezek a cyklotras v krásné čisté přírodě a zároveň nesporné bohatství kulturních památek," informoval ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák.

A opravdu, harmonogram cyklotoulek byl nabitý. Průvodci spolu s vysočinským doprovodem zajeli do Dalešického pivovaru, kde si při natáčení symbolicky připomněli slavný film Postřižiny, navštívili Cykloarénu Vysočina v Novém Městě na Moravě, kde je uvítal instruktor pro tamní singletracky, a nevynechali ani všechna tři města památek UNESCO - tedy Třebíč, Žďár nad Sázavou a Telč. Zpestřením pro diváky by mělo být i natáčení na in-linech na populární cyklostezce Přibyslav-Sázava. Náročnou celodenní trasu zakončil štáb na krajském hradě Roštejn v lesích nedaleko Telče, kam hopřijela pozdravit i náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast cestovního ruchu Jana Fischerová. „Cyklotoulky jsou populárním pořadem, který může na Vysočinu přilákat nejednoho sportovce," pochvalovala si náměstkyně Jana Fischerová a při příležitosti natáčení zmínila mobilní aplikaci Cyklovýlety po Vysočině, která obsahuje výlety z celého našeho kraje, vč. Pelhřimovska a Havlíčkobrodska, kam se štáb z časových důvodů při této příležitosti dostat nemohl.

Desetiminutový pořad Cyklotoulky z Vysočiny budete moci na ČT SPORT vidět v průběhu září a dále v několika reprízách nebo na iVysílání České televize, vysílat se bude i na Slovensku.

 

Cyklotoulky 3

Lokace: Historická budova říše Fábula v Kamenici nad Lipou

Pohádková říše Fábula funguje v Kamenici nad Lipou od roku 2011. Budova, ve které má dnes zábavní centrum své sídlo, sloužila dříve k několika různým účelům. Od roku 1925 tady sídlil Okresní soud s vězeňským dvorem, budovy cel jsou dodnes zachovány v prostorách restaurace. Na původních dveřích zůstaly otvory pro kontrolu vězně i držák na podávání jídla. Ve zdi nad každou celou je světlík, který přinášel vězňům alespoň minimum světla. Ti mohli opustit celu do vycházkového dvora, do prostoru dnešní restaurace u Bambitky.

Po zrušení Okresů se z budovy stala sklárna.


Nyní zde manželé Kružíkovi provozují zábavní centrum pro celou rodinu. „Budovu využíváme k podnikání od začátku, takže vítáme jakoukoli formu komerčního využití, včetně pronájmu objektu filmařům. Hlavní sezonu máme od května do září, mimo tyto měsíce je budova zcela volná a je možná využívat bez omezení, " uvádí majitel objektu Rostislav Kružík.

Objekt zahrnuje patnáct místností vybavených kulisy v tématech jako je alchymistická laboratoř, podhradí s padacím mostem, obrazárna, zahrada, stará půda, skříňový labyrint, hornická štola, mučírna, mlýnice, doupě ježibaby či peklo.
Celková rozloha sklepení s třímetrovými stropy je 700 metrů čtverečních. Středověká krčma a původní vězeňské cely se rozkládají na ploše 220 metrů čtverečních a kamenně dlážděné nádvoří se studnou a šibenicí zabírá 200 metrů čtverečních. K objektu navíc náleží pozemek s přírodním stromovým bludištěm o rozloze 700 metrů čtverečních a velkou vstupní dřevěnou čtyřmetrovou věží.


Objekt leží 35 km od sjezdu z dálnice na půl celty mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem, tedy na pomezí Vysočiny a Jižních Čech. Filmařsky zajímavé je i okolí Fábuly. Nachází se tady zámek a zámecká zahrada Kamenice nad Lipou, židovský hřbitov a památky ve stylu gotiky. Do Kamenice nad Lipou vede také úzkokolejka, po které jezdí historické i parní lokomotivy.


Další informace o tomto objektu naleznete na webových stánkách pohadkova-rise.cz, případně je získáte přímo od majitelů objektu, manželů Kružíkových: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ., tel.: +420 606 292 856.

 foto_Josef_Böhm_SKRIATOK_16

Před 45 lety se v Humpolci točilo Údolí krásných žab. Připomenou ho Plavci

Skupina Plavci se po 45 letech vrací na místo, kde tvořila koncertní scény do filmu Údolí krásných žab. Zahráli si v roce 1973 v příběhu o zamilované dospívající dívce. Záběry vznikaly na koupališti v Humpolci, tam si také výročí připomenou. Film byl v době vzniku jedním z nejnavštěvovanějších. Celý článek si můžete přečíst tady.

 

plavci

Mezinárodní festival dokumentárních filmů odstartoval!

festival-PAV10 2Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je největším festivalem věnovaným autorskému dokumentárnímu filmu v celé střední a východní Evropě. 21. roník MFDF Ji.hlava se koná ve dnech 24. – 29. října 2017.

Festival byl založen roku 1997 skupinkou studentů jihlavského gymnázia. V současnosti se každý podzim na tato prestižní a výjimečnou událost sjíždějí do Jihlavy tisíce diváků, umělců, režiséru, producentů, filmových odborníků a novinářů. Bohatý doprovodný program každoročně nabízí sérii koncertů, divadelních představení a autorských čtení.

http://www.dokument-festival.cz/

Ruská Toulavá kamera zachycuje Vysočinu

Štáb významné ruské televize natáčel třetí říjnový týden na Vysočině. Redaktorka, kameraman, fotografka a produkční dorazili už v pondělí, aby tady strávili celý týden a připravili sedm patnáctiminutových epizod jejich pořadu - v překladu - Toulky světem, tentokrát zaměřeného na Santiniho tvorbu a barokní architekturu.
Scénář ale rozhodně neopomíjí ani tradiční kuchyni Vysočiny, redaktorka už si například vyzkoušela, jak se vaří pravý svratecký guláš.

Filmaři na Vysočině navštívili Zelenou horu, zámek Žďár, barokní kostely v Obyčtově a Bobrové, kostel v Polné, kapli sv. Jana Nepomuckého v Plandrech, ale také centrum i zámek v Telči, kláštery v Nové Říši a v Želivě. A ruští novináři zavítali i na zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.  Kromě toho se uskutečnilo se také interview s majitelem zámku Žďár nad Sázavou Constantinem Kinským.  Organizaci zajišťovala organizace Vysočina Tourism ve spolupráci s agenturou CzechTourism.

Ruska televize_na_Vysocina_1

Vysočina Film Office uspořádala setkání s filmovými profesionály v rámci MFDF Jihlava

Prohlídka Jihlavského podzemí a Jihlavského radničního právovárečného pivovaru byla jedním z bodů doprovodného programu účastníků Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava s tzv. industry akreditací. Ve čtvrtek 26. října ji uspořádala Vysočina Film Office ve spolupráci s Czech Film Commission pro filmové odborníky, kteří tento týden díky festivalu trávili v Jihlavě.
Dvacet zástupců z řad filmových režisérů, producentů i dalších profesionálů z oboru z České republiky a především z evropských zemí, jako je Francie, Rakousko, Dánsko nebo Litva bylo nadšených z podzemí, o kterém neměli tušení a kde se téměř před dvaceti lety natáčel film XXX s Vinem Dieslem.
Cílem bylo představit činnost Vysočina Film Office a její možnosti a poukázat na zajímavá místa v Jihlavě. Filmaři byli z prohlídky nadšení a ocenili také příležitost setkat se s kolegy z oboru, navázali kontakty a vyměnili si zkušenosti. Účastníci se zajímali také o možnostech natáčení v ČR a na Vysočině.

 radnicni pivovar

V Telči se opět točilo

08 Telč_Artsfilm23. května 1618 zástupci české evangelické šlechty napadli a z hradních oken vyhodili dva nejvýraznější představitele králova úřadu. Vypuklo stavovské povstání. Příběh jednoho z nejdůležitějších okamžiků naší historie natáčela v Telči Česká televize. Scénář nového hraného dokumentu „Defenestrace“ připravil Pavel Kosatík s režie se ujal Zdeněk Jiráský

Jedná se už o několikátý snímek, který letos v Telči vznikal. Začátkem léta se v objektu Panského dvora v Telči natáčela letní komedie s hvězdným obsazením Bajkeři. Na jaře se na Telčském zámku natáčel hraný dokumentární film Luther.

Pomáháme filmařům

Hlavním úkolem Vysočina Film Office je zpracovávání poptávky a dotazů ze strany filmových tvůrců a propagace Vysočiny jako film friendly. Jsme prostředníkem mezi filmaři a regionálními partnery a svojí činností cílíme na zlepšení podmínek pro natáčení na Vysočině. Pro filmaře jsme spolehlivým kontaktním místem a vstupní branou na Vysočinu.
Více
Vysočina - ráj filmařů!
Nahoru