Filmový průvodce z Kraje pod Javořicí

Destinační společnost Kraj pod Javořicí vytvořila filmového průvodce

Filmový průvodce v Kraji pod Javořicí je skvělým způsobem, jak prozkoumat místa, kde se natáčela pohádka "Jak se budí princezny". Historická Telč, která posloužila jako kulisa pro tuto známou českou adaptaci Šípkové Růženky z roku 1978, nabízí kouzelné lokace pro filmové příběhy. Průvodce obsahuje fotografie z natáčení a vzpomínky herců a místních obyvatel.

Zajimá Vás, jak natáčení pohádky Jak se budí princezny a Vysočinu vnímala Růženka (Marka Míková)? Přečtěte si rozhovor níže. 

 

 Jak vzpomínáte na natáčení pohádky Jak se budí princezny v Telči a Roštejně?

„Byla to krásná místa a jsou dodnes. Natáčení ve skutečném zámku je vzrušující. Byla tam ovšem zima, to si vybavuji dobře. Vždycky jsem byla zabalená do teplého přehozu a ten jsem shazovala těsně před tím, než jsme šli na plac. Bydleli jsme v hotelu na náměstí a procházeli se podloubím. Vybavila se mi taky vzpomínka na natáčení večeře - dostala jsem tehdy na talíř rybu s kostmi a ta byla studená a dost nechutná. Naneštěstí se záběr opakoval několikrát a ryba se mi pod rukama rozpadala. Roštejn jsem moc neprozkoumala. Měla jsem tam jen jeden natáčecí den. Zůstala mi jen vzpomínka na vysoké kamenné zdi."


Jedna obyvatelka Telče si vzpomněla na situaci, kdy pan Hrušínský a pan Kraus lezli po římse hotelu za Vámi na pokoj. Pan Hrušínský ale spadl a zlomil si stehenní kost. Také si vzpomínáte na tuto situaci? 

„Bohužel si na to dobře vzpomínám. Po natáčení jsme si hráli na schovku. Dost legrační zábava pro prince a princeznu. No a Honza se přehoupl přes okenní rám na stříšku v hotelu U černého orla. Bohužel ta stříška byla skleněná a pod Honzou praskla. Zřítil se asi 5 metrů dolů do restaurace. Byla to hrůza."


Navštívila jste ještě někdy po natáčení Telč nebo Roštejn? Na kterém natáčecím místě se Vám tehdy líbilo nejvíce?

„Telč je pořád stejně okouzlující. Nedávno jsem tam byla číst dětem v knihovně ze svých knížek a když jsem zabloudila do zámeckého parku, poznal mě kastelán a provedl mě zámkem, přestože byl v rekonstrukci. Prošli jsme všechna místa, kde jsem natáčela. Dokonce jsem se tam vyfotila. Na Roštejně jsem od té doby bohužel nebyla."


Navštěvujete Vysočinu? Máte na Vysočině nějakou destinaci nebo přímo lokalitu, kam se ráda vracíte?

„Jezdíváme hrát s Loutkami v nemocnici pravidelně do Havlíčkova Brodu do nemocnice, takže tam jsem často. Také mám nedaleko kamarádku Radku Matějčkovou. U ní v Babicích jsem strávila mnoho letních dní a koupala se v lomech poblíž Lipnice a v rybnících s rezavou vodou. Také jsem nějaký čas vystupovala přímo na Lipnici coby Bílá paní v upravené adaptaci filmu Ať žijí duchové."

 

Stáhněte si ZDARMA Filmového průvodce a cestujte po místech z natáčení známé české pohádky Jak se budí princezny! Užijte si krásy Telče a Roštejna, každý je vítán!

film